• 30 mar
  • 2023

Wspólna sprawa’44

Dnia 29 marca 2023 r. chętni uczniowie  wraz z nauczycielami wzięli udział w ważnym wydarzeniu na Wydziale Historii UAM w Poznaniu: inauguracji  czwartej edycji projektu: Wspólna sprawa’44. Zadanie ma na celu  upamiętnienie Wielkopolan walczących w powstaniu warszawskim.

Oficjalne  powitanie uczestników miało miejsce w auli im. prof. Gerarda Labudy Wydziału Historii UAM w Poznaniu. W interesujący sposób zapoznano obecnych  z realizacją cyklicznych zadań Fundacji Kochania Poznania. Prezentacja multimedialna była uzupełnieniem prelekcji na tematy: Wspólna sprawa w kilku słowach, Wielkopolski Bohater’44,  Wielkopolska Barykada’44, Płomień Pamięci’44, Wielkopolska Cyfroteka’44.

Wystąpienia prelegentów urozmaicił występ zespołu Rojbry, który w interesującej oprawie muzycznej zaśpiewał piosenki powstańcze, opowiadające o realiach powstania warszawskiego. Rojbry nagrodzono brawami i bisami.

Uczniowie i uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć interesującą wystawę zdjęć Wielkopolan, biorących udział w powstaniu warszawskim, powstańczych akcesoriów, stoiska ze sprzętami  rekonstrukcyjnymi: bronią i  umundurowaniem powstańców, a także otrzymać  jednodniówkę: Goniec Poznański.

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy debaty oxfordzkiej na temat: Powstanie warszawskie powinno być elementem tradycji powstańczej Wielkopolski.

Kilkugodzinny pobyt  na Wydziale  Historii UAM w Poznaniu  był dal nas  cennym merytorycznym doświadczeniem, a także chwilą refleksji, pamięci o Polakach, Wielkopolanach, którzy walczyli o wolność, a ich bohaterskie czyny i postawy są  częścią naszej wspólnej, a nie tylko lokalnej historii. 

Wróc do wszystkich aktualności