• 20 lut
  • 2019

Wieczór autorski: „Talentem i piórem”

Talentem i piórem – tak młodzi pisarze XXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Terapeutycznymi im. Jana Pawła II w Poznaniu  zatytułowali swój drugi  autorski zbiór literacki. W tym roku szkolnym ta  książka jest efektem  projektu w  ramach konkursu na zajęcia dodatkowe realizowane w szkołach, prowadzonych przez Miasto Poznań.

Młodzi twórcy zainspirowani  własnym życiem, marzeniami, doświadczeniami, otaczającym światem, swoje egzystencjalne refleksje wyrazili w prozie, poezji i symbolu.    W niezwykle interesujący sposób  autorzy książki uwzględnili  różnorodność motywów: miłości, smutku, żalu, marzeń, wspomnień, zła,  wakacji, zagadek kryminalnych, czy problemów osób borykających się z uzależnieniami. Bogactwo  tematów i  młodych uczniowskich talentów,  z pewnością parafrazuje myśl  Jana Kochanowskiego „Niezwykłym  i nie lada piórem opatrzony”.

Efekt swojego  ogromnego twórczego zaangażowania uczniowie zaprezentowali 19 lutego 2019 r., podczas promocji  ich książki: Talentem i piórem.

Szkolną uroczystość uświetnili zaproszeni goście, przedstawiciele  Wydziału Oświaty  Urzędu Miasta Poznania, Dyrekcja szkoły, pracownicy administracyjni naszego liceum, przedstawiciele Rady Rodziców, Grono  Pedagogiczne, Rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły. Podczas literackiego spotkania  każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy egzemplarz autorskiej uczniowskiej  książki. Młodzi twórcy: Jakub, Henryk, Monika, Mateusz,  Maciej, Gaspar, Julia, Tatiana, autorzy rysunków: Matylda, Roksana, Mariia, Laura, Katarzyna i autor  projektu okładki: Bartosz, podzielili się swoimi refleksjami:

Z pewnością nigdy nie zapomnę tego uczucia, gdy moja pani zaczęła otwierać i rozpakowywać karton z naszymi książkami, tego szczęścia, kiedy  miałam w swoich rękach książkę i  zaczęłam  ją kartkować; uśmiech długo nie schodził z mojej twarzy.

Zachęcając do zapoznania się z treścią  esejów, opowiadań, wierszy,  symboli,  wspominali:   

Książka dała mi satysfakcję, ponownie miałem możliwość przelania swoich myśli na strony książki. Moją ulubioną formą jest pamiętnik, wspomniałem między innymi, że najgorsze są powroty.

O tym, w jaki sposób pomóc uzależnionym i o ciemnych stronach nałogów  dowiecie się Drodzy Czytelnicy z naszej książki  w rozdziale: „Zaduma i refleksja’

Moja opowieść jest o młodych ludziach, którzy daleko od swoich rodzinnych miejsc chcieli zacząć nowe życie. MI MU DO  to  tytuł, będący złożeniem sylab z wartości, które wypełnią życie bohaterów:  Miłość, smutek, radość. Jak potoczyły się ich losy, czego doświadczyli, dowiecie się z naszej książki.  

O czym marzą nastolatkowie, czy marzenia się spełniają?  O dziwnym świecie nastolatków napisałem w rozdziale Zabrać całe zło, smutek. Dziś podzielę się z Państwem marzeniem tylko jednego z bohaterów:  Chcę zostać raperem i dawać swoją muzykę innym, chcę zabrać całe zło smutek żal, wziąć to na swoje barki, marzę, żeby ludziom  żyło się  dobrze na świecie. A jaki jeszcze marzenia mieli bohaterowie? Zapraszam do lektury .

Duchową ucztę uświetnił zamówiony specjalnie na tę okazję ogromny tort,  odzwierciedlający kształtem  i wyglądem książkę: Talentem i piórem. Z wielką radością i satysfakcją rozkoszowaliśmy się także słodkimi fragmentami książki, bo przecież czytać, to bardziej żyć, to żyć intensywniej

 

Wróc do wszystkich aktualności