• 02 kwi
  • 2025

„Polska w czasach pierwszych królów”

Sprawozdanie z konferencji historycznej „Polska w czasach pierwszych królów”

Dnia 27 marca 2025 roku w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja historyczna zatytułowana „Polska w czasach pierwszych królów”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono uczniów szkół średnich w tym XXXVII LO z Oddziałami Terapeutycznymi.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 uroczystym otwarciem, po którym odbyły się cztery wykłady prowadzone przez uznanych mediewistów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszy wykład, „Dwie koronacje Bolesława Chrobrego w 1000 i 1025 r.”, wygłosił dr hab. Dariusz Sikorski, prof. UAM. Prelegent omówił zarówno kontekst polityczny koronacji, jak i ich znaczenie dla kształtowania się polskiej państwowości.

Następnie prof. dr hab. Zbyszko Górczak przedstawił wykład „Kto inny pracował na wojnę, a kto inny zgarniał łupy – organizacja gospodarcza państwa Bolesława Chrobrego”. W swojej prelekcji zwrócił uwagę na mechanizmy funkcjonowania wczesnośredniowiecznej gospodarki oraz jej wpływ na rozwój militarny państwa Piastów.

Po krótkiej przerwie uczestnicy wysłuchali wykładu dr. hab. Adama Krawca, prof. UAM, zatytułowanego „Bolesław Chrobry i jego państwo na tle innych państw słowiańskich”. Porównanie polityki władcy z innymi władztwami słowiańskimi pozwoliło słuchaczom lepiej zrozumieć miejsce Polski w ówczesnej Europie.

Ostatni wykład, „Kościół w Polsce w monarchii pierwszych Piastów”, wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Kaczmarek. Badacz przybliżył rolę Kościoła w organizacji państwa i kształtowaniu tożsamości narodu.

Konferencję zakończyło uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pt. „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników, stanowiąc cenne uzupełnienie tematów poruszanych podczas wykładów.

Konferencja okazała się niezwykle wartościowym wydarzeniem, które nie tylko wzbogaciło wiedzę historyczną uczestników, ale także pozwoliło lepiej zrozumieć znaczenie pierwszych polskich władców dla rozwoju państwa i kultury.

Wróc do wszystkich aktualności