• 16 maj
  • 2021

Dzień Świadomego Korzystania z Internetu

W ramach projektu edukacyjnego Przystań w sieci dnia 13 kwietnia br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świadomego Korzystania z Internetu.
Z tej okazji Zespół Programu Przystań w sieci przygotował dla młodzieży XXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Terapeutycznymi im. Jana Pawła II w Poznaniu Wirtualny Escape Room pt. Zagubieni w Necie.
W ciekawy dla uczniów sposób zostały przedstawione zagadnienia z zakresu bezpiecznego, świadomego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Do jakich wniosków doszli nasi uczniowie?

W Internecie należy uważać na wszelkie linki, dziwne wiadomości, maile, szczególnie takie które namawiają na wejście gdzieś i podania swoich danych. Również trzeba uważać na wyłudzaczy, pod żadnym pozorem nie można podawać swoich danych czy haseł. Pisać czy rozmawiać najlepiej na aplikacjach, które są szyfrowane i zabezpieczone, np. Signal. oraz trzeba podchodzić do wszelkich informacji z dystansem.
Zuzanna

Nie należy otwierać wiadomości od podejrzanych nadawców.
Nie należy klikać w reklamy pojawiające się na pulpicie czy w przeglądarce.
Trzeba tworzyć trudne, silne do odgadnięcia hasła.
Należy pamiętać o regularnych aktualizacjach.
Trzeba pamiętać o wylogowaniu się z serwisów.
Należy pobierać pliki i programy jedynie z zaufanych źródeł. (…)
Mikołaj

Na co warto zwracać uwagę, czego unikać i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Przede wszystkim trzeba czytać regulaminy stron, na które wchodzimy. Pamiętajmy nikt nie jest anonimowy w sieci, bo można dojść do danej osoby. Zakładając konto to pamiętajmy, żeby nikomu nie dawać dostępu do niego, ale także wpisujmy takie hasła które zapamiętamy. Unikajmy kontaktów z nieznajomymi, z nieodpowiednich stron. Nie hejtujmy, ani nie sprawiajmy przykrości innym osobom. Zawsze pomyśl jeśli ciebie to spotkało było by to miłe. Jak widzimy przemoc lub złe traktowanie innej osoby to zareagujmy. Napisz do tej osoby, że robi źle, albo zgłoś to do administratora strony. Miej różne hasła do różnych kont oraz loginy. Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe. To może do nas wrócić. (…)
Igor

Znajomości w sieci są OK – do czasu.

(…) W czasie pandemii zdecydowanie chętniej sięgamy po wygodny i bezpieczny sposób komunikacji ze znajomymi, jak na przykład Zoom czy Messenger. Często jednak na starych znajomościach się nie kończy, wielu z nas stale chce powiększać swoje grono znajomych, lub dopiero zacząć je budować. Jest to dobra opcja szczególnie dla osób, które mają problemy
z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich.

Niestety, czasem chęć nawiązania znajomości może zostać wykorzystana do na przykład zdobycia wrażliwych danych, kradzieży pieniędzy z konta bankowego lub zrobienia komuś “bałaganu w papierach”, czyli przykładowo wzięcie na kogoś kredytu czy pożyczki. Jednak są ludzie, którzy za pomocą hejtu w Internecie są zdolni do doprowadzenia drugiego człowieka do sięgania po używki, w stany lękowo-depresyjne, a nawet do zakończenia swojego życia.

Ważnym jest, by nie podawać swoich wrażliwych danych- warto dla przykładu posługiwać się nickami. Są one bezpieczne, nie zdradzają naszych danych osobowych, a tym samym i my nie dopuszczamy się przestępstwa kradzieży tożsamości, wykorzystując czyjeś imię i nazwisko do własnych potrzeb (…).
Jagoda

Wróc do wszystkich aktualności